Skip Navigation Links
publikované dňa: 19.11.2018

Prvá svetová vojna pred rokom 1939 známa ako Veľká vojna alebo Svetová vojna bol ozbrojený konflikt globálnych rozmerov trvajúci od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy, ale aj v AfrikeÁzii, na oceánoch, na Blízkom východe a inde. Bol to dovtedy najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva.

Skončenie bojov v prvej svetovej vojne si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň veteránov (v štátoch Spoločenstva národov (Commonwealth) má oficiálny názov Deň pamäti, v USA ako Deň veteránov, vo Francúzsku a niektorých ďalších západoeurópskych krajinách ako Deň prímeria. Zaužíval sa aj názov Deň červených makov).
Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918.
V tomto roku si svet i Slovensko pripomína sté výročie konca prvej svetovej vojny. Je tento deň venovaný pamiatke všetkých vojakov, ktorí padli v bojoch. 

V našej obci si uctili pamiatku padlých vojakov v pondelok 12.11. starostka obce Terézia Kučerová, deti z Materskej školy Kátov spolu s učiteľkami a pár občanov. Starostka predniesla krátky príhovor a položila veniec na pomník a spolu s deťmi zapálili sviečky.